Блекаут

16 July 2010

Хрватска: Полицијата разби мирен протест против урбаната мафија

Утрото на 15 јули 2010 г. хрватската полиција разби мирен протест против узурпирањето на јавен простор во центарот на Загреб, при што уапси најмалку 11 граѓански активисти. Твитер фидот со името на улицата #Varsavska послужи како главен извор на информации и фотографии од лице место.

Граѓанските асоцијации Право на град и Зелена акција ја блокираат Варшавска улица со месеци (англиски) со цел да го спречат уништувањето на јавниот простор во пешачката зона во строгиот центар на Загреб со цел да се изгради рампа за подземната гаража на приватен трговски центар (хрватски). Нивните напори ги поддржуваа илјадници граѓани кои доаѓаа на бројните протести и културни настани организирани во бранетиот јавен простор.

Изутринава полицијата уапси дел од организаторите на протестите со цел да овозможат градежни работници да исечат „непожелни“ стебла. Учесникот на протестот tmedak твитна (хрв.):

Вести од марица: 11 луѓе се уапсени поради пасивен отпор #Varsavska

Тој исто така објави и фотографија на полицајците неколку моменти пред почетокот на „спроведувањето“. Други учесници и сведоци користеа телефонски повици, Твитер, Твитпик и јФрог за да споделат итни информации и фотографии од настанот.

Хрватската полиција „се справува“ со луѓето што протестираат. Фото на Марко Микиќ.

Корисникот на Твитер topssy го документираше настанот преку фотографии:

Infopunkt објави видео клипче од местото на Јутјуб

Корисникот на Твитер krunovidic обрна внимание (хрв.) на селективната употреба на сила во случајот:

Очекувам полицијата да го стори истото наредниот пат кога селаните ќе блокираат пат и дека ќе ги користи истите методи како со екипата од #Varsavska

Македонскиот блогер Андреј исто така ја прошири веста и линк до видео во живо, користејќи ги како пример за тоа како граѓаните треба да се борат за своите права.

Постов е достапен и на англиски јазик: Croatia: Police Breaks Up Peaceful Protest in Zagreb

14 July 2010

Освојте стрип-албум за приватноста

Дистрибуција на стрип-албумот за приватноста „Под надзор“ (на   англиски јазик) Членовите на Пинг.мк имаат прилика да се пријават да добијат бесплатен примерок од стрип-албумот за приватноста „Под надзор“ (на англиски јазик) издаден од асоцијацијата ЕДРИ – Европски дигитални права чиј член е Фондацијата Метаморфозис.

За да си обезбедите примерок од стрипот доволно е да оставите коментар на написот на Пинг и да изберете една од понудените локации од каде би сакале да го подигнете. Вашиот бесплатен примерок ќе биде однесен до избраната локација и ќе ве чека да го подигнете.

Дистрибуцијата ќе ја овозможат невладини организации, културни институции и фирми од Скопје, Велес, Дебар, Кичево и Кратово.

Досега веста ја пренесоа

Помогнете во ширењето на знаење на приватноста и/или овозможете им на вашите пријатели што се љубители на стрип уште едно уживање со тоа што ќе ја објавите веста на Вашиот блог или ќе им го препратите линкот по е-пошта, Фејсбук или на други начини кои Ви одговараат…

11 July 2010

Мафијата е туристичка атракција?!

Има една реклама што се врти по некои радија и на Наша ТВ:

Плажи, вулкани, маслинки, плантажи со портокали, полиња, лозја, Коза Ностра – споени во најголемиот остров на Медитеранот – Сицилија.

[Скопска туристичка агенција] ви нуди десетдневен аранжман со вклучен директен чартер аранжман со [странска авиокомпанија] по цена од [некоја сума] евра. Патувајте со стил, уживајте во откривањето нови места...

Ете зошто не ни доаѓаат туристи во Македонија. Не го истакнуваме најлошото покрај природните убавини и другите знаменитости во настапот во странство, наспроти софистицираниот настап кон домашната публика. Замислете само:

  • „Дојдете во Охрид – езеро, историја, архитектура, бродоломи, непотизам…“ или
  • „Попова Шапка и тетовско – одлични скијачки терени, традиција, добра кујна, етнички тензии, трговија со луѓе…“ или
  • „Посетете го Скопје и најголемата стара чаршија на Балканот, архитектонски акробации, корупција, грабежи на банки…“

Баш би било интересно да се дознае што авионската компанија од ЕУ која е спомената во рекламата мисли за кобрендирањето со сицилијанската Мафија. Ако ве интересира како работат таквите криминални организации, ви ја препорачувам книгата „Гомора“ од Роберто Савијано.