Блекаут

01 January 2007

Хронологија на македонската блогосфера

Интерактивната Хронологија на македонската блогосфера ги документира најважните настани во врска со блоговите поврзани со Македонија.


Хронологијата (временска лента?) е достапна на македонски и англиски јазик.

16 comments:

Vasilka Dimitrovska said...

Си направил одлична работа Филип.

Среќна Нова година :)

Милозвучна_солза

Veronika said...

Си ме испуштил мене ..... :)

Anonymous said...

фино...што сте така добро организирани...

Развигор said...

Испуштеното и досега пријавеното е додадено. :-) Ако ви се допаѓа проектов, поддржете го со линкување.

Photo Volan said...

Само што сакав да приметам дека си ја испуштил Венера ... гледам дека тоа се срединло ...

Сега има полно Блогери на МК сцена и кои треба да влезат во твојава исориска црта е лично видување ...

Некое правило треба да кажеш
- квалитет
- број на постови
- константност на присутност

Или некоја друга карактеристика ...

Anonymous said...

Изразена поддршка

Anonymous said...

Одлично Филип. Фала за поставувањето на мојот блог во листата. :-)

Anonymous said...

Браво Развигор. Уште еден чекор правиш напред за МБЗ. Среќна и успешна Нова година

Anonymous said...

Предлагам и „хронологија на македонска блогосфера“ да ја внесиш како важен настан поврзан со развојот на Македонската Блогосфера.

Anonymous said...

Развигор, мислам дека си ги испуштил Macedonia search http://www.org.mk Кои и тие индексираат блогови уште одамна
Не знам точно од кој ден ама можеш да ги прашаш.
Поздрав и ова е одлична работа оти време поминува а се заборава станало
Историја упм:)
среќни празници.

Развигор said...

Моби, не ги заборавив, чекам одговор на моето писмо што им го пратив пред неколку дена токму на таа тема.

Anonymous said...

изгледа некаде се запиле:)) уште слават:))

Anonymous said...

kaj ti e film be a ? A?A? :D

GoodBytes said...

Супер изгледа и функционира. Со аирлија ја почнавме годината. Браво.

Anonymous said...

Ај и јас малку подоцна, ко неонка... среќна Нова година; very good job - ставив линк кај мене - кај што се блог порталите и агрегаторите

:)

Anonymous said...

Развигор ,мислам дека има потреба од 2 поправки.
има дата дека najdi.org.mk/blog почнал да бла бла бла на 28 јуни 2005 а кај мене на стариот блог има пост кај што сум го спомнал najdi.org.mk/blog на 22 јуни 2005 http://kajsibemoby.blogspot.com/2005/06/najdiorgmkblog.html#comments
дека дента 22 јуни бил во Сајт на денот што значи дека почнал нешто пред тоа .
За најточната дата можеш да провериш што пишувало во Сајт на денот или кај други блогови зашто верувам дека го спомнале тоа тогаш такви настани беа од колосално значење:))..a најдобро ќе биде да остане линкот кон текстот на Метаморфозис само да се промени датумот..

друго.
macedonia search пишува 20 мај 2006
а на 16 07 2005 во сајт на денот за мојот блог на крајот си напишал
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=443&ArticleID=27797
"Новост во светот на македонското блогерство е што од неодамна и сајтот „Маседониа срч“ (њњњ.орг.мк), во соработка со пребарувачот „Најди!“ (најди.орг.мк), на насловната страница покажува линкови до најновите написи од македонските блогови. Ова веќе има позитивен одраз на посетеноста и на популаризацијата на оваа гранка на електронското издаваштво преку која граѓаните можат да ги искажуваат своите мислења и ставови, без да зависат од естаблишментот."

а тоа е цела година претходно.