Блекаут

11 August 2006

Рецепт за варено вино (за во зима)

Во тенџере треба да се стави:
  • една чаша вода
  • сецкана кора од два портокала и еден лимон
  • една чаша шеќер
  • две стапчиња канела цимет и
  • четири каранфилчиња
Треба да се вари како шербет (да се згусне), по што се додава
  • 2 литра вино
и сето тоа заедно да зоврие.

4 comments:

Anonymous said...

канела (шпански) = цимет (македонски) :)

Razvigor said...

Фала многу, анонимна читателке. :-)

Anonymous said...

Ми се допага комуникацијава на комнетариве цивилизација и кутура што треба почесто да се применува по коментарите

bojana said...

браво за рецептов, баш сакав да направам варено вино, а не знаев како се прави.